Május 1-től vényköteles az ALGOFLEX és 9 másik fájdalomcsillapító


Május 1-jétől tíz, magas hatóanyag-tartalmú készítmény vált vénykötelessé - szúrta ki a Pénzcentrum az OGYÉI honlapján. A változás a 600, 800 mgibuprofént és 300 mg dexibuprofént tartalmazó gyógyszereket érinti, tehát például a közkedvelt ALGOFLEX FORTE filmtablettát is.



A tájékoztató szerint az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet korábban, az ibuprofén előny-kockázat értékelésének alapján, az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásait figyelembe véve úgy döntött, hogy az ibuprofén alkalmazásával kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében a jövőben azon készítmények maradhatnak továbbra is vény nélkül kaphatók, amelyek akut fájdalom- és lázcsillapításra javasoltak és a megengedett legmagasabb napi adagjuk 1200 mg.

Mint írják, így az olyan készítmények, melyeknél a biztonságos napi dózis (1200 mg ibuprofén, 600 mg dexibuprofén) túllépésének veszélye fokozott (600 és 800 mg ibuprofént, 300 mg dexibuprofént tartalmazó tabletták, vagyreumatikus betegségek kezelésérejavasolt gyógyszerek), vénykötelessé válnak, mivel az orvosnak ismernie kell a beteg kórtörténetét, fel kell mérnie a kardiovaszkuláris rizikófaktorokat és ezekfigyelembevételévelkell meghatároznia a gyógyszer adagját és a kezelés időtartamát.

Felhívják ugyanakor a figyelmet, hogy a tíz, átsorolt készítmény mellett több mint negyven, 200 és 400 mgibuprofent tartalmazógyógyszer továbbra is recept nélkülis elérhető, így ezentúl sem kell orvoshoz mennie annak, aki kis-közepes fájdalmára vagy lázára ibuprofent akar szedni.

Május 1-jétől az alábbi készítmények válnak vénykötelessé:
DOLGIT MAX 800 mg filmtabletta (ibuprofen)
SERACTIL DOLO 300 mg filmtabletta (dexibuprofen)
DOLOWILL ULTRA FORTE 600 mg filmtabletta (ibuprofen)
BRUFEN 600 mg pezsgőgranulátum (ibuprofen)
BRUFEN 800 mg retard tabletta (ibuprofen)
ALGOFLEX FORTE filmtabletta, május 1-től a név is változik: Algoflex Ultra Forte 600mg filmtabletta (ibuprofen)
Ibuprofen Farmalider 600 mg granulátum belsőleges oldathoz (ibuprofen)
IBUMAX 600 mg filmtabletta (ibuprofen)
IBUMAX 800 mg filmtabletta (ibuprofen)
SPEDIFEN 600 mg granulátum (ibuprofen)

Forrás: OGYÉI


2020-05-01 18:10