Nyolc tévhit szúnyogról, kullancsról


A Lyme-kórt minden ötödik kullancs hordozhatja. Ha a betegséget időben észreveszik, antibiotikumos kezeléssel gyógyítható ugyan, de nem szabad azt hinni, hogy ez védelmet jelent az ismételt fertőzés ellen - ez is egy tévhit a nyolc közül, amelyeket az Antalvali.com portál gyűjtott össze. Fontos: a kullancsok által terjesztett betegségek közül csak egyre van védőoltás, ezért arra kell fókuszálnunk, hogy megelőzzük a kullancscsípést.



A kullancsok és a szúnyogok nem csak nyári esténket vagy erdei túránkat tehetik kellemetlenné: vérszívóink közül ők jelentik a legkomolyabb betegségforrást az emberre nézve. Az általuk terjesztett számos betegség közül csak egy előzhető meg védőoltással. Az egyéni megelőzésre kell tehát fókuszálnunk: el kell kerülnünk a rovarcsípéseket. Erre – és a szövődmények gyógyítására – mindannyian hallottunk már „megbízható” ajánlásokat. Az SC Johnson a közszájon forgó legelterjedtebb tévhiteket kívánja eloszlatni. 
 
A globális felmelegedés miatt 15 százalékkal nagyobb területen élnek kullancsok, ami100 millió turistát tesz ki veszélynek - mondta el dr. Kapiller Zoltán, a Magyar kullancsszövetség elnöke korábban. Szakemberek kimutatták, hogy a kullancsok már a barlangok mélyén is megélnek, így a denevérek ugyanúgy hordozzák magukon, mint például az erdei és mezei állatok. Emellett ott van a közönséges kullancs, ami levelekről kerül át áldozatára, és a kutyakullancs, ami a fűszálak végéről kapaszkodik át az emberekre és a négylábúakra.
 
"Viszont azon a nyáron csak őt nem kínozták a szúnyogok!" Fenti mondat a Macskafogó című rajzfilm szállóigéje: Grabovszki, az egérhős valóban megússza a szúnyogcsípéseket, a megoldás pedig pofonegyszerű: szivarozni kell. Úgy, hogy ki se látsszunk a füstfelhőből. A füst – bár a szúnyogokat valóban elűzi – azonban az egészségre gyakorolt káros hatásai ismeretében nem jelent hatékony megoldást a szúnyogok ellen. A következő 8 ismert tévhit annyiban tér el a fenti példától, hogy még eredménye sincs. Legfeljebb egyvalami: megalapozatlan biztonságérzettel tölt el minket, így még védtelenebbé válhatunk a vérszívókkal szemben. 
 
1. A kullancsok a bőrbe fúródva azonnal fertőznek 
 

 Szakszerű eltávolítás: gyors és eredményes (Fotó: MTI)
 
A bőrbe fúródott kullancs eltávolítására több óránk is van. A csípés utáni első órában az állat vért szív ugyan, de a fertőzésveszély ekkor még elenyésző. A kockázat 4-6 óra után nő meg ugrásszerűen: ha a kullancs fertőzött, a nyálmirigyeiben lévő kórokozók már megindulnak és az állat fertőzővé lett nyálával a szúrcsatornáján keresztül az áldozat érrendszerbe jutnak. 

2014-06-05 01:09