Védekezzünk a trükkös lopások ellen!


Év eleje óta megugrott az autópályákon, kiemelt útvonalakon, bankintézetek környékén elkövetett, úgynevzett trükkös lopások száma. A bűncselekmények elkövetői általában valamilyen megtévesztéssel megállásra késztetik a gépkocsiban ülő sértettet, majd figyelmét elterelve eltulajdonítják értékeit az autóból.

Jószándékunkat sajnos egyre többen igyekeznek kihasználni, ezért fontos tudnunk, hogy milyen módszerekkel próbálnak megtéveszteni minket.

Jellemző elkövetői magatartások:
  • Gyakori módszer, hogy egy korábbi helyen és időben az elkövetők sérülést okoznak a kiszemelt sértett autójának kerekén, majd amikor az megállásra kényszerül, akkor hajtják végre a bűncselekményt.

  • Sok esetben az elkövetők a fényjelzéssel, mutogatással történő megtévesztéssel, melynek során valamilyen nem létező műszaki hibára hivatkoznak, állítják meg az autóst.

  • Megfigyelhető továbbá az információkérés során történő eltulajdonítás

  • A trükkös lopás kategóriájába sorolható a rendőri jelleg színlelésével elkövetett lopások is.

  • A nagyobb városokban, leginkább Budapesten a pénzintézetek környékén történnek, az úgynevezett lekövetések, majd a pénz felvételét követően a máshol is alkalmazott módszerekkel kényszerítik megállásra a sértettet és követik el a bűncselekményt.

  • A fenti esetekben az elkövetők egyike valamilyen idegen nyelven próbál szót érteni a sértettel, segítségét ajánlja fel a hiba elhárítására (figyelemelterelés), a másik pedig észrevétlenül eltulajdonítja a kocsiból a mozgatható, hátrahagyott értékeket. Legtöbb esetben a sértett csak később, amikor esetleg fizetni akar, veszi észre a lopást.

Az eddig beszerzett információk alapján megállapítható, hogy a trükkös lopást leginkább külföldi elkövetők és a hozzájuk kapcsolódó magyar állampolgárok követik el.

A kiemelt főútvonalakon, autópályákon a sértetti kör legtöbbször külföldi állampolgár, bár előfordult magyar sértett is. Budapest területén azonban nagyobb számban fordult elő, főleg a bankintézetek környékén elkövetett cselekmények esetén, hogy a sértett magyar állampolgár.

A sértetti kör megoszlása 2008. január 1-jétől május közepéig


A trükkös lopások a '90-es évek elején az autópályákon jelentek meg, melyre 1993 óta a rendőrség különös figyelmet fordított. Legtöbb esetben erőszak nélkül alkalmazzák a lopásnak ezt a viszonylag egyszerű formáját.

A beszerzett információk szerint 2008. év januárjától hónapról hónapra ismét jelentős emelkedés látható gyorsforgalmi útvonalakon elkövetett trükkös lopások tekintetében. 2008. év május közepéig 126 eset történt az elmúlt két év, összesen 126 esetével szemben (2006. év 80 db, 2007. év 46 db), melyek csak tájékoztató jellegűek, tekintettel a látenciára.




ORFK Szóvivői Iroda


2008-05-26 10:18