Nem mind orvos, aki annak látszik - itt utánanézhet


Nemrég kiderült, hogy egy nagykanizsai fogtechnikus fogorvosnak adta ki magát, és évekig hamisan praktizált családtagjaival. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) honlapján utána lehet nézni, orvos-e, engedéllyel gyógyít-e valaki.



Az internetes oldalakon végzett párórás tanfolyamok nem számítanak egészségügyi szakképesítésnek, ezért az ilyen oklevelekkel nem is lehet bekerülni az egészségügyi szakképesítést szerzett személyek alapnyilvántartásába – nyilatkozott a problémával kapcsolatban Deutschmann-Horváth Zsuzsanna, az EEKH főosztályvezetője.

Az egészségügyi hatóság működési engedélyét kizárólag az egészségügyi tevékenység kategóriájába tartozó szolgáltatásra, tevékenységre lehet kiadni, amihez szükségesek a végzettséget igazoló okiratok - folytatta Ladányi Márta, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal Igazgatási Főosztályának főosztályvezetője. Az egészségügyi hatóságtól kell működési engedélyt kérnie annak, aki egészségügyi tevékenységet kíván végezni - közölte Ladányi Márta.

Mind a kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve, mind az Országos Tisztifőorvosi Hivatal országos ellenőrzési terv alapján, egy-egy szaktevékenységet kiemelve, szúrópróbaszerűen végzi rendszeres ellenőrzési tevékenységét - emelte ki. Ha valamelyik bármilyen személyi vagy tárgyi feltételben hiányosságot észlel, akkor hatósági intézkedést folytat le, melynek része annak ellenőrzése is, hogy a tevékenységet végző rendelkezik-e az EEKH általi nyilvántartásba vétellel, alapnyilvántartással és működési nyilvántartással, ami igazolja a jogszerű tevékenységvégzést - magyarázta Ladányi Márta.

Az elmúlt években ugyanakkor több olyan eset is történt, amikor olyan személyek próbáltak bekerülni az alapnyilvántartásba, akiknek hamis volt az egészségügyi szakképesítése - hangsúlyozta  Deutschmann-Horváth Zsuzsanna. Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal minden esetben, amikor nem az iskola jelenti ezt, megkeresi az oktatási intézményt ellenőrzés céljából. Tíz-tizenöt esetben tájékoztatást is tett a rendőrség felé, mert kiderült, hogy az oklevelek nem voltak valódiak. A munkáltatónak is az az érdeke, hogy leellenőrizze a működési nyilvántartási igazolványokat, és ne csak a bizonyítványoknak higgyen, ezért körültekintésre van szükség a foglalkoztató részéről is - hívta fel a figyelmet.

Ha valaki úgy érzi, hogy nem szakképzett orvos kezelte, könnyen leellenőrözheti a személyt, mivel a hivatal köteles a bárki számára megismerhető adatait publikálni a honlapján, ahol bárki utánanézhet a pecsétszám alapján, hogy milyen képesítéssel rendelkezik az adott orvos - húzta alá Deutschmann-Horváth Zsuzsanna.

(Forrás: hirado.hu)


2015-02-24 17:16