Adatmegőrzés, ha összeomlik a rendszer


Amikor számítógépet vagy új merevlemezt vásárolunk, az operációs rendszer telepítése előtt érdemes megcsinálnunk ezt a fontos dolgot, hogy adataink ne kerüljenek veszélybe.

 



Gyakorlott számítógép-felhasználók természetesen tisztában vannak azzal, hogy érdemes legalább két partíciót létrehozni egy winchesteren (merevlemez), sőt aki igazán biztosra megy, az egyből két merevlemezt helyez be a gépbe, és az egyiken csak az operációs rendszert és a telepített programokat tárolja, a másikon pedig az összes fontos fájlt, képeket, filmeket, videókat, hivatalos adatokat stb.

Mi is az a particionálás?

A partíció a merevlemez egy önálló logikai egysége, amely fájlrendszer tárolására alkalmas. Ahhoz, hogy egy merevlemezt használni tudjunk, legalább egy formázott partíciót kell tartalmaznia. Tehát amikor új számítógépet vásárolunk, amin nincs előre telepített Windows, akkor formázás és telepítés előtt beállíthatjuk a partíciók számát a merevlemezen, amelyek aztán használat során úgy fognak kinézni, mintha különálló winchesterek lennének.

Lássunk erre egy példát: veszünk egy 500 gigabájtos merevlemezt. Mivel csak egyetlen operációs rendszert szeretnénk használni (jellemzően a Windowst) elég két partíciót létrehoznunk, mondjuk egy 50 gigabájtost, és egy 450 gigásat. Ezek után elindítjuk a formázási procedúrát, majd telepítjük a Windowst a kisebbik partícióra, amelyet később C merevlemezként fogunk megtalálni a „sajátgép” opció alatt. A másik, nagyobb logikai egység jellemzően a D jelzést kapja majd, és minden, számunkra fontos adatot azon tároljunk!

Miért fontos ez?

Aki használt már Windowst, az nagyon jól tudja, hogy ez a remek operációs rendszer maximum 1-2 évig stabil, utána elkezd lefagyni, lelassulni, nehezen indulni, stb. A rendszer megbízhatósága elsősorban attól függ, hogy mennyi alkalmazást telepítünk rá a hónapok során. Minél több programot telepítünk a hónapok során, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy előbb-utóbb összeomlik a rendszer, és újra kell telepítenünk a Windowst. Ha a winchester csak egy partícióból áll, és elszáll a Windows, akkor szinte biztos, hogy szakember, vagy legalábbis hozzáértő barát segítsége szükséges ahhoz, hogy a fontos adatokat le tudjuk menteni azelőtt, mielőtt újraformáznánk a merevlemezt. Azonban ha van egy másik partíciónk, amin a fontos fájlok vannak, akkor nincs semmi tragédia, egyszerűen csak formatáljuk a C partíciót, és újratelepítjük az operációs rendszert. Fontos információ, hogy az Asztalon tárolt dokumentumok technikailag a C merevlemezhez tartoznak, tehát azok is mennek a levesbe, amennyiben formázásra kerül sor!

Particionálás folyamata

Klasszikus eset, hogy vásárlunk egy számítógépet, vagy kicserélünk egy régi vinyót egy újra. Ilyenkor behelyezzük a Windows telepítőlemezt a DVD-lejátszóba, és elindul a procedúra. Ekkor előbb kiválaszthatjuk honnan bootoljon a rendszer – nyilván a DVD-t kell kiválasztani, hiszen máshonnan nem is tud elindulni a rendszer –, majd a telepítés nyelvét, és hamarosan eljutunk arra a grafikus felületre, ahol beállíthatjuk, hogy hány partícióra szeretnénk osztani a winchestert, és azok mekkora kapacitással bírjanak. Ezek után elindul a formázás, majd az operációs rendszer telepítése a C jelű logikai egységre.

(forrás: mno.hu)

 

 

 

 

 

 


2015-01-25 19:51