Kik és mitől stresszesek?


Leginkább a megfeszített, gyors munkatempó okolható a munkahelyi stresszért, amely a nőket jobban érinti mint a férfiakat. A munkavállalók a vendéglátóiparban vannak legjobban kitéve a stressznek – derül ki a Munkahelyi Stressz Felmérésből. Az alábbiakból kiderül, hogy mitől stresszesek a magyar munkavállalók és mit tehetünk ellene.



Az országos felmérésből kiderül, hogy a magyar munkavállalók számára sokkal inkább a gyors munkatempó (100-as skálán 63), mint a jelentős elvárás (100-as skálán 47) okoznak magas stresszterhelést. további stresszhelyzetet eredményez az igazságosság és tisztelet alacsony mértéke (100-as skálán 41), valamint komoly problémát okoz a szekálás. A stresszfelmérésben résztvevők mintegy 40 százaléka számolt be arról, hogy valamilyen gyakorisággal szenved a munkahelyén a szekálástól.

 

A munkahelyi zaklatás, és ezen belül is a szekálás, megfélemlítés, az egyik legkomolyabb kockázati tényező a munkahelyi stressz szempontjából. Azok a munkavállalók, akik rendszeresen ki vannak téve szekálásnak, jóval magasabb stressz szintről, gyakoribb munka-család konfliktusról és alacsonyabb elégedettségről számolnak be. A szekálás gyakoriságának előfordulása összefüggést mutat a munka jellegével, a segédmunkások, szakdolgozók és irodai, ügyviteli dolgozók körében figyelhető meg legtöbbször.

 

A nők nagyobb mértékben érinti a szekálás, körükben sokkal gyakoribb a szexuális zaklatás és fizikai erőszak, az erőszakkal való fenyegetés pedig a férfiak körében volt gyakoribb. A szekálás leggyakrabban a felettes és a munkatársak részéről éri a dolgozókat. Szexuális zaklatás a munkatársak és az ügyfelek, páciensek, vendégek részéről éri a munkavállalókat. Erőszakos fenyegetést és fizikai erőszakot is leginkább az ügyfelek, páciensek, vendégek részéről szenvedik el. 

 

A szexuális zaklatás a Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, idegenforgalom ágazatában fordult elő kimagaslóan nagy arányban, minden 5. válaszoló számolt be valamilyen atrocitásról. Az erőszakkal való fenyegetés az Egészségügy, szociális ellátás (24%), a Személyszállítás (21%) és a Védelem (21%) területeken fordult elő legnagyobb arányban. Fizikai erőszaktól szintén az Egészségügy, szociális ellátásban dolgozók szenvedtek a leggyakrabban (7%). A szekálás minden ágazatban minimum 28%-ban előfordult, leggyakrabban a Szálloda, vendéglátás, idegenforgalom (48%) és az Egészségügy, szociális ellátás (48%) területén.

 

Az országos átlagnál (43) jóval nagyobb mértékben veszélyezteti a munkakörrel járó érzelmi megterhelés az oktatás (67), valamint az egészségügyi és szociális ellátás (69) területén dolgozókat. 

A munkahelyi stressz kérdőívet mintegy 20 ezer ember töltötte ki egy év alatt.

Az első magyar stressz térkép tavaly májusban készült el, ott a felmérés az országos lebontásban vizsgálta a stressz jelenlétét, hogy melyik régióban stresszesebbek az emberek, de vizsgálták korcsoportonként is a stressz helyzetet.

A teljes cikket itt olvashatja el

 

2013-as stressztérkép

Munkahelyi kérdőív 

4 bevált módszer tartós stressz ellen

A megelőzés fontossága a munkahelyi stressz elleni küzdelemben

Védd magad a munkahelyi terror ellen!

 


2014-06-03 16:38